Gymnázium Na Zatlance má nový web i neotřelou identitu!

Rozhovor

Známé pražské gymnázium se může pyšnit novým webem, který jsme nedávno spustili. Pojďme v krátkém rozhovoru s ředitelkou školy Jitkou Kmentovou a Ludmilou Šrejberovou, hlavní koordinátorkou celého projektu a také učitelkou informatiky zrekapitulovat, jak vše probíhalo.

Chci na Zatlanka

Nový web Gymnázia na Zatlance je pár týdnů veřejný. Jaké jsou na něj první reakce?

Na nový web si zatím zvykáme a ještě doplňujeme to, co se ukazuje jako podstatné. Ale předpokládám, že je to běžný proces u všeho nového. Pomalu se identifikujeme i s novým vizuálem, který nám dělá radost a postupně se propisuje do života školy. Od studentů, rodičů i uživatelů mimo Zatlanku máme na web kladné ohlasy. Uživatelé chválí grafiku i intuitivnost webu.

Jak dlouho se škola rozhoupávala k realizaci nového webu a kompletní změně grafické identity?

Trvalo to docela dlouho, protože jsme museli sebrat hodně energie a času. Není to práce na týden. Dělali jsme takovou změnu poprvé, a tak jsme museli hledat i pomoc mimo školu, abychom se poradili na vhodném postupu. Mám-li použít váš výraz, rozhoupávali jsme se asi 2 roky a několikrát jsme měnili i strategii příprav, pečlivě jsme vybírali i tvůrce grafické identity, protože jsme chtěli, aby vyjadřovala jedinečnost naší školy. Ke změně nás nakonec dohnala nefunkčnost starého webu. Ale pak to šlo jako po másle, asi za půl roku bylo vše hotovo.

Jaké bylo zadání pro tvůrce?

Chtěli jsme, aby nový web byl bezpečný, přehledný, jeho vzhled byl elegantní a vkusný. Měl mít responzivní design a splňovat požadavky pro přístupnost školního webu. Naším přáním byla i dostupnost informace maximálně na 3 kliky. Vizuální identita měla vycházet z atmosféry a kultury školy a jejích hodnot. Přáli jsme si, aby byla otiskem toho, čím škola žije. Mysleli jsme jak na uživatele webu, tak na jeho správce. Snažili jsme se vybrat takový redakční systém, který je pro administrátory přívětivý, intuitivní a zároveň splňoval naše požadavky na propojení s ostatními systémy.

Kdo se na realizaci webu podílel ve škole i mimo ni?

Hlavními tvůrci webu ve škole byly naše dvě učitelky IT a pan zástupce, se svým názorem přišly i kolegyně výtvarkářky. Výborná spolupráce byla s firmou Web školy, která nám dodala administrační systém a web přivedla k životu. Skvělá spolupráce byla i s grafikem panem Jaromírem Hárovníkem, který vymyslel a realizoval novou grafickou identitu školy a přenesl ji na web. Všichni naši externí spolupracovníci byli velmi trpěliví s našimi nápady, požadavky, otázkami i časovými skluzy. Vždy se snažili pochopit naši vizi a svou práci ji přizpůsobit

Jak probíhala samotná realizace webu a jak dlouho trvala?

Hodně času a práce jsme věnovali podrobné analýze webu, její strukturu jsme rozkreslovali do nejmenších detailů, abychom na něco nezapomněli a po čase jsme se k ní znova vraceli. Mnoho energie jsme věnovali také grafickému vizuálu, kdy jsme komunikovali s panem grafikem skoro denně. Po odsouhlasení grafického vizuálu Tomáš Beran a Daniel Duran z Webu školy nakódovali web a napojili jej na redakční systém. My jsme vytvořili jeho základní strukturu a postupně web plnili a učili se, jak s redakčním systémem pracovat. Poté jsme s Tomášem Beranem a panem Hárovníkem (grafikem) ladili jeho funkčnost a grafické detaily. Realizace webu trvala cca 6 měsíců.

Děkujeme za rozhovor.