NAS od Synology na školní síti. Proč ne?

Recenze

Již několik let využíváme nejen pro Web Školy úložiště od Synology. Ukládáme na něj data, ze všech webů nahrané fotky, soubory, zálohy dat. Data lze jednoduše migrovat z jednoho NASu na druhý nebo lze využít i placený cloud pro nejvyšší stupeň zabezpečení.

Synology ve škole
Synology také rádi instalujeme i našim klientům, kterým se staráme o školní síť. Využívají jej například na Základní škole Kunratice či ve Smysluplné škole na Lyčkově náměstí v Praze.

Jaké služby na NASu ve škole běží?

Jsem tady na pozici ředitelky třetím rokem. Nový web jsme začali řešit hned po mém nástupu do funkce, protože tehdejší web byl spravovaný externě. Jeho správkyně měla navíc ve smlouvě sjednanou týdenní lhůtu na vkládání příspěvků. To je samozřejmě nesmysl, když potřebujete něco na webu změnit nebo rychle sdělit. Takže jsme se rozhodli s tím něco udělat a v březnu 2019 nové webové stránky spustili.

Proč zrovna NAS a ne server či cloud?

Odpověď je jednoduchá. Synology si zakládá na intuitivní instalaci a ovládání celého řešení. Po nákupu NASu dle vybraného typu vložíte HDD ši SSD disky, připojíte k síti a vše ostatní již je možné administrovat přes webové rozhraní či pomocí terminálu SSH. Administraci pak zvládne i základně proškolený učitel informatiky, či někdo z vedení školy.

Jaké služby a aplikace NAS nabízí?

Primárně službu pro ukládání dat po síti, jinak řečeno „školní cloud". Dále poštovní server, webový server, nástroje pro sdílení a procházení audiovizuálních souborů, sdílený kalendář, migraci a zálohování služeb Microsoft 365 či Google Workspace. Není problém rozběhnout třeba virtuální server či stanici pro další služby. Mezi další pokročilejší nástroje patří Docker, DNS server, Hyper Backup, VPN server a mnoho dalšího. Díky přístupu přes SSH lze na NAS doinstalovat v podstatě cokoliv, co vás napadne. Mezi oblíbené e-learningové aplikace, které lze na NAS od Synology rovněž nainstalovat, patří i Moodle.
Tím, že NAS je na školní síti, vše je extrémně rychlé.

Co vše běží na Základní škole v Kunraticích?

Model: Synology Rack Station - RS1619xs+ s (RAID10 - 4x 7TB disk + SSD CACHE 256GB)

• Sdílení dat po síti (SMB, NFS, FTP)
  • Školní cloud pro videa a fotky
  • Zálohování dat a stanic po síti
  • Virtuální server s Linuxem, kde běží webové stránky školy

Jak začít?

Než nasadíte NAS místo školního serveru, doporučujeme si zakoupit základní NAS, který můžete využít jako záložní úložiště a vše si na něm odzkoušet. Výhodou je, že i ty nejzákladnější verze NAS disponují všemi službami a aplikacemi, jako ty nejpokročilejší.

Pokud se chcete o řešení od Synology dozvědět víc kontaktujte nás rádi vám poradíme.
Logo Synology
Společnost Synology umožňuje jedinečným způsobem každé škole spravovat, zabezpečit a chránit svoje data všude, kde je potřeba přístup, od jednotky flash přes disk až po několik cloudových architektur.
Operační systém DMS 7.0 umožňuje:
  • DMS - účty a přístupy, správa systému,
  • Sdílení a synchronizace souborů - Cloud Sync, Hybrid Share, (SMB,FTP,SFTP,NFS)
  • Záloha dat - záloha Microsoft365, Google
  • Produktivita - Maily, Kalendáře, Chat, Webový hosting