Než se pustíte do tvorby nového školního webu

Zkuste si odpovědět na následující otázky:

  • Edituje obsah Vašich stávajících webových stránek jednotlivec či dokonce externí IT firma?
  • Je stávající prezentace dostatečné bezpečná a rychle se načítá?
  • Můžete si prezentaci pohodlně prohlížet na stolním počítači, tabletu či telefonu?
  • Mají Vaše třídy vlastní stránky mimo web školy nebo je nemají vůbec?
  • Indexují se správně stránky do vyhledávačů Google, Seznam či Bing?
  • Máte pocit, že Váš stávající web není dostatečně přehledný?
  • Umožnuje hromadně nahrát fotogalerii na jeden klik, bez nutnosti úpravy fotek?
  • Chcete ukázat život a pestrý program ve Vaší škole a nevíte jak?
  • Splňuje váš web požadavky pro přístupnost školního webu

Vytvořeno se školami pro školy

Na projektu WEB ŠKOLY jsme začali pracovat již v roce 2012, kdy nás oslovila Základní škola Lyčkovo náměstí společně se Základní školou Kunratice. Formulovali jsme, co by měl moderní školní web obsahovat, a začali jsme vytvářet redakční systém, který bude bezpečný, rychlý a snadný na správu. Tak vznikly první webové prezentace.

Projekt WEB ŠKOLY je určen všem mateřským, základním, středním a speciálním školám. Od té doby se do projektu zapojilo 55 z nich. Podařilo se nám tak vyvinout komplexní řešení pro prezentaci školy, které se zaměřuje především na tvorbu nových webových prezentací, školení a její správu. Kromě toho pro řadu škol vytváříme i další prezentační materiály, jako jsou kreativní videa nebo profesionální fotografie, které školy využívají.

Pravidla přístupnosti webový stránek

Od roku 2020 všechny nově vytvořené weby, splňují pravidla přístuposti dle požadků zákona zákon č. 99/2019 Sb., o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací a o změně zákona č. 365/2000 Sb., o informačních systémech veřejné správy a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Dle dle standardu WCAG 2.0 úrovně A a AA. Do 1.9.2020 také úpravíme všechny naše již vytvořené weby tak aby splňovali, krytéria přístupnosti webovových stránek dle zákona. Nabízíme také zdarma pomoc všem školám, které si nebdou vědět rady, jak tomuto požadavku příspůsobit webové stránky.

Umožněte všem Vašim učitelům plnit školní web

Web školy je rychlý a bezpečný díky frameworku Nette, ve kterém je napsán. Každý nově vytvořený web využívá zabezpečení SSL. Splňuje přísná pravidla pro tvorbu školní webu definovaná soutěží SCOOLWEB. Standardem je responzivní web design, web si tak prohlédnete na standardní PC, tabletu či chytrém telefonu. Každý z webů je optimalizován pro potřeby vyhledávačů a dodržuje standardy W3S. Web nemá žádné omezení na počet kategorií, typů stránek, příspěvků nebo počtu nahraných fotogalerií.

Základní stavební kámen každého webu tvoří pokročilý redakční systém, který umožnuje intuitivní vkládání příspěvků, fotogalerií, videogalerií, správu struktury webu, školních akcí, uživatelů atd. Do systému mohou mít přístup jak zaměstnanci školy, tak žáci nebo rodiče. Každému uživateli je možné nastavit podrobná přístupová práva do jednotlivých sekcí webu. Redakční systém je navržen tak, aby jej bylo možné rozšířit o nové funkcionality a moduly podle přání školy.

Jak realizujeme nový web?

Tvorba nového webu je kreativní proces, který se někdy může i celkem protáhnout. To ale vůbec nevadí, ke každé škole přistupujeme individuálně. Každá fáze vývoje webu je vždy konzultována s kontaktní osobou školy.
Doba vytvoření webu je závislá na oboustranné kooperaci a zvoleném balíčku od 14 dní do 2 měsíců.

img
1. Seznámení a první dojem
1 - 2 dny
Nejdříve inicializujeme 1. osobní schůzku se zástupcem školy. S ním probereme představy o nové vizi stránek, jak funkční, grafické, tak i finanční. Sestavíme společné zadání a harmonogram následných činností. Škola nám také dodá podkladové materiály (logo školy, fotografie, speciální grafické prvky či textový obsah).
2. Analýza stávajících stránek
4 - 5 dnů
Do stávajícího webu umístíme měřící kódy návštěvnosti Piwik nebo Google, případně využijeme již založené. Měření necháme pár týdnů běžet. Na základě analýzy výsledků měření vytvoříme mapu stránek s doporučením na optimalizaci struktury webu.
3. Vytvoření nové struktury webu a uživatelského rozhraní - UX
3 - 4 dny
UX je základním stavebním kamenem nového webu. Navrhneme sekce, navigaci tak, aby většina obsahu byla dostupná na 1 až 2 kliky z hlavní stránky. Vytvoříme také rozložení pro tablet a telefon. Navrhneme rozložení všech uživatelských prvků stránek.
4. Nová vizuální podoba stránek
5 - 10 dnů
Na základě UX ztvárníme novou podobou hlavní stránky, kterou vyhotovíme v několika variantách. Vždy vycházíme z grafických přání a požadavků školy. Pokračujeme na podstránky a zobrazení na telefonu. V případě zájmu si grafika či školního výtvarníka může dodat škola sama.
5. Kódování responzivní šablony
7 - 14 dnů
Dle designu stránek nakódujeme šablonu stránek, která je propojená s naším redakčním systémem WEBU ŠKOLY. Šablona splňuje požadavky responzivního designu a standardů W3S.
6. Dodělání specifických požadavků
2 - 5 dnů
Pokud škola vyžaduje další funkční požadavky, které WEB ŠKOLY neumožnuje, rádi je doprogramujeme individuálně. Jde například o propojení s externími weby, službami.
7. Školení uživatelů přímo ve škole
1 - 2 dny
Do Vaší školy dorazí náš lektor, který seznámí budoucího hlavního správce webu s redakčním systémem, a pomůžeme mu nastavit strukturu webu. Zaškolí také vše pracovníky školy, kteří se budou na tvorbě obsahu stránek podílet. Samozřejmostí je i manuál, který dostane každý účastník.
8. Předání webu do užívání
7 - 14 dnů
Po školení uživatelům již nic nebrání plnit nový web obsahem. Jakmile je web naplněn a uživateli otestován, následuje převod DNS adresy na naše servery, kde bude web finálně umístěn. Web zabezpečíme certifikátem SSL a nasadíme metriky návštěvnosti. A web oficiálně spustíme.

Webem to nekončí

Když už text nestačí, umíme o škole natočit a sestříhat originální videoklip, na kterém se budete podílet vy a vaši žáci, tvorbou budeme pouze vaši průvodci a rádci.

Chcete ukázat světu netradiční metody, které ve škole využívají vaši učitelé či natočit speciální akce, jako je výročí založení školy, dětský den, školní slavnost atd.

Máme pro vás k dispozici i profesionálního fotografa, který nafotí a vyvolá vaše každoroční fotografie tříd, skupinek žáků a učitelů. Kromě tohoto focení pro školu nafotí desítky dalších fotografií školy, momentky z výuky atd., které se hodí pro následné vytváření obsahu stránek.

Potřebujete poradit?